fbpx

Co z tą zgagą?

Jeżeli zapytamy się przeciętnego Kowalskiego, co powoduje zgagę, refluks czy wrzody to prawdopodobnie powie, że „nadkwasota żołądka”. Mało tego! Powie, że: „aby ją wyleczyć należy jak najszybciej łyknąć Ranigast!”. Niestety, ale zarówno ta diagnoza jak i zalecenie są najpewniej błędne. Co więc powoduje te dość częste żołądkowe dolegliwości? Przyjrzyjmy się sprawie.

Układ pokarmowy

Nasz żołądek łączy się z przełykiem poprzez zwieracz, który przepuszcza jedzenie w jedna stronę, a blokuje wydostawanie się kwasów w drugą. Warto wiedzieć, że aby żołądek człowieka pracował dobrze (trawił jedzenie, neutralizował bakterie, chronił organizm przed toksynami) musi mieć bardzo niskie pH (na poziomie 1-2,5). Tylko i tylko wtedy jego praca przebiega prawidłowo. Z różnych powodów czasem dochodzi do obniżenia kwasowości żołądka i wtedy często zarażamy się rożnymi bakteriami, które wykorzystują moment, gdy ilość kwasów jest mniejsza (np. helicobacter pyroli). Atakują one nasz zwieracz, który zaczyna się „luzować” i przepuszcza resztkę kwasów do przełyku powodując zgagę czy refluks. Myślimy wtedy, że mamy nadkwasotę żołądka podczas gdy najczęściej jest zupełnie odwrotnie.

Co robimy źle?

Niedokwaszonemu żołądkowi, który nie może pracować prawidłowo serwujemy jeszcze więcej zobojętniaczy (ranigast, polprazol, bioprazol etc.), wpędzając powoli cały układ trawienny w jeszcze większe kłopoty. Ktoś powie: „no ale przecież te leki pomagają bo zgaga mija!?”. Fakt mija, ale trzeba zdać sobie sprawę dlaczego. Kiedy zażyjemy środek, który zobojętnia kwasy żołądkowe, wracająca do przełyku treść już tak nie podrażnia, ponieważ nie jest po prostu kwaśna. Niestety jest to tylko chwilowa ulga, która nie leczy PRZYCZYNY zgagi (luźny zwieracz), a która ułatwia przeżycie bakteriom w coraz to mniej kwaśnym środowisku.

Należy również pamiętać, ze słabo zakwaszony żołądek to nie tylko problemy gastryczne. Nadmiar zbierających się bakterii uszkadza śluzówkę i wędruje dalej w dół układu pokarmowego. Niedostatecznie kwaśny żołądek nie trawi całkowicie jedzenia, przez co dochodzi do niedoborów składników odżywczych (szczególnie białka), a z drugiej strony zalewany jest substancjami, które powinny się rozłożyć. To wszystko prowadzi do licznych schorzeń, takich jak anemia, stany zapalne, depresja, różnego rodzaju alergie, cukrzyca, astma, miażdżyca, osteoporoza, choroby autoimmunologiczne, a nawet rak.

Problem ze zwieraczem może również powodować kilka innych czynników takich jak:

  • używki (alkohol, papierosy)- badania pokazują, że palenie skutecznie obniża ciśnienie w dolnym zwieraczu
  • leki zmniejszające ciśnienie w obrębie zwieracza przełyku ( azotany, blokery kanału wapniowego, beta2 mimetyki, leki przeciwcholinergiczne oraz metyloksantyny)
  • brak aktywności fizycznej - prowadzi do otyłości i nadwagi
  • otyłość i nadwaga - powodują wzrost ciśnienia śródbrzusznego co przekłada się na zmiejszone napięcie zwieracza przełyku 
  • nadmierne spożycie kawy i tłustych potraw
  • aktywność fizyczna bezpośrednio po posiłku

Zgaga - jak leczyć?

Pamiętaj więc, następnym razem jak będziesz mieć problemy gastryczne (zgaga, refluks, wzdęcia) lub też przydarzy się to komuś z Twojego otoczenia to warto najpierw sprawdzić, czy wynikają one rzeczywiście z nadkwasoty czy (co jest bardziej prawdopodobne) z niedostatecznej kwasoty żołądka (wypij łyżkę octu jabłkowego jeśli poczujesz ulgę to znaczy, że żołądek jest niedokwaszony, gdy zgaga się nasili będzie do nadkwasota). Produkty, które pomogą Ci  przywrócić odpowiednie środowisko w żołądku to ogórki kiszone lub kapusta oraz ocet jabłkowy. Może się okazać, że to właśnie DOKWASZENIE sprawi, że wszystkie dotychczasowe problemy (włącznie z brakiem energii, ospałością, kiepskim samopoczuciem czy brzydkim zapachem z ust) znikną.

Najbardziej istotne w leczeniu zgagi jest zmiana nawyków żywieniowych. Odpowiednio ułożona dieta umożliwia złagodzenie lub zniwelowanie objawów oraz powrót  do normalnego życia. Dlatego jeśli borykasz się od jakiegoś czasu ze zgagą lub refluksem sprawdź gotowy jadłospis  od Alicji z HashtagDiet i pozbądź się problemu na zawsze.

Natomiast jeśli problem cały czas nawraca mimo zmiany stylu życia zdecydowanie musisz zgłosić się do lekarza! Czasem wdrożenie leczenia farmakologicznego jest poprostu niezbędne. 

 

 

Mateusz Kępski

Pasjonat sportu, doradca żywieniowy oraz certyfikowany trener personalny.


Na co dzień pomaga zapracowanym osobom w realizowaniu ich celów na treningach personalnych, które prowadzi na terenie Trójmiasta.

Jego misją jest pomoc początkującym osobom odnaleźć się w świecie treningu, tak by w jak najszybszy i najefektywniejszy sposób osiągnęli swoje zamierzone cele.

Najpopularniejsze artykuły na blogu

Jak mądrze trenować pośladki?

Mięśnie pośladkowe to jedne z najważniejszych mięśni w ludzkim ciele. Spełniają wiele ważnych funkcji m.in.: prostują staw biodrowy i utrzymują pionową postawę ciała przy współpracy z mięśniami grupy przedniej. Choć przeglądając social media można dojść do wniosku, że najbardziej odpowiedzialne są za wzrost (głównie napalonych i zdesperowanych) obserwujących na Instagramie. Tak więc jak zbudować kształtne […]

Król ćwiczeń – przysiad wykroczny

Wykonaj proste wyszukiwanie w Google „król ćwiczeń”, a szybko znajdziesz garść linków omawiających, dlaczego przysiady królują. Martwy ciąg jest zwykle tuż obok. Historycznie, oba te ruchy przychodzą na myśl, gdy ludzie myślą o silnych, potężnych nogach. I nie bez powodu! Prawdopodobnie wywołują więcej przyrostów siły i masy mięśniowej niż jakiekolwiek inne ćwiczenie.

rozgrzewka

Jak się rozgrzewać przed treningiem

Rozgrzewka jest elementem treningu, który ma nas do niego przygotować. Dobra rozgrzewka ma za zadanie zmaksymalizować nasz trening. Wiele osób nie wykonuje jej wcale, tylko przechodzi do głównych ćwiczeń albo wykonuje ją bezmyślnie. A wystarczy ok10min, aby wyciągnąć z treningu dużo więcej, dodatkowo przeciwdziałając kontuzjom.

Call Now Button