fbpx

Jak się rozgrzewać przed treningiem

Rozgrzewka jest elementem treningu, który ma nas do niego przygotować. Dobra rozgrzewka ma za zadanie zmaksymalizować nasz trening. Wiele osób nie wykonuje jej wcale, tylko przechodzi do głównych ćwiczeń albo wykonuje ją bezmyślnie. A wystarczy ok10min, aby wyciągnąć z treningu dużo więcej, dodatkowo przeciwdziałając kontuzjom.

Kluczowe elementy rozgrzewki

  • podniesienie temperatury ciała
  • przygotować nasze ciało do poruszania się w pełnych zakresach ruchu
  • przygotować układ nerwowy do wytężonej pracy

To są trzy podstawowe rzeczy, które chcemy zrobić na naszej rozgrzewce. Do punktu pierwszego możesz użyć ergometru wioślarskiego lub narciarskiego, rowerka stacjonarnego albo airbike. Nie jestem fanem chodzenia po bieżni czy schodach ruchomych, gdyż moim zdaniem aktywność na tych maszynach jest zbyt mała i wymagająca. Od 3 do 5min w wolnym tempie na początek będzie wystarczające,

Moja metoda rozgrzewkowa opiera się na ćwiczeniach, nazwijmy je gimnastycznych, które mają spowodować, że będziesz ruszać swoimi mięśniami w pełnym zakresie ich ruchomości. Dzięki temu przygotujesz swoje ciało do bardziej wzmożonej pracy (mięsień elastyczny jest silniejszy) oraz urozmaicisz swój trening. Aby rozgrzewka przynosiła zamierzony efekt, powinna być wykonywana systematycznie, dlatego też powinna być urozmaicona. Wiem, że są osoby, dla których to nie jest istotne i np. mogą jeść te samo śniadanie przez kilka lat codziennie. Niemniej jednak większość szybko się nudzi więc żeby tak nie było warto zmieniać ćwiczenia co jakiś czas. Dodatkowo dzięki dużej gamie ćwiczeń, których można używać do takiej rozgrzewki, uczysz się nowych ruchów więc stajesz się sprawniejszy.

Ostatni kluczowy element możesz również wykonać na wcześniej podanych przeze mnie sprzętach, tylko tym razem zrób to żwawo i dynamicznie. Minuta mocnego wiosłowania czy pedałowania z pewnością rozgrzeje Twój układ nerwowy.

Pamiętaj jednak, że nie ma idealnej rozgrzewki dla każdego. Większość z nas ma inne potrzeby, inne możliwości czy inny poziom zaawansowania i będzie potrzebował innych ćwiczeń. Eksperymentuj z ćwiczeniami. Wybieraj te, które sprawiają Ci trudność, przy których czujesz rozciąganie i które poprawiają Twoją sprawność.

Przykładowe ćwiczenia rozgrzewkowe

Poniżej znajdziesz kilka ćwiczeń, które możesz wykorzystać w swojej rozgrzewce.

Jeśli chcesz przenieść swój trening na wyższy poziom i zobaczyć jak wygląda pełna rozgrzewka w moich planach oraz sam trening sprawdź moją ofertę.

Mateusz

Mateusz Kępski

Pasjonat sportu, doradca żywieniowy oraz certyfikowany trener personalny.


Na co dzień pomaga zapracowanym osobom w realizowaniu ich celów na treningach personalnych, które prowadzi na terenie Trójmiasta.

Jego misją jest pomoc początkującym osobom odnaleźć się w świecie treningu, tak by w jak najszybszy i najefektywniejszy sposób osiągnęli swoje zamierzone cele.

Najpopularniejsze artykuły na blogu

Jak mądrze trenować pośladki?

Mięśnie pośladkowe to jedne z najważniejszych mięśni w ludzkim ciele. Spełniają wiele ważnych funkcji m.in.: prostują staw biodrowy i utrzymują pionową postawę ciała przy współpracy z mięśniami grupy przedniej. Choć przeglądając social media można dojść do wniosku, że najbardziej odpowiedzialne są za wzrost (głównie napalonych i zdesperowanych) obserwujących na Instagramie. Tak więc jak zbudować kształtne […]

Król ćwiczeń – przysiad wykroczny

Wykonaj proste wyszukiwanie w Google „król ćwiczeń”, a szybko znajdziesz garść linków omawiających, dlaczego przysiady królują. Martwy ciąg jest zwykle tuż obok. Historycznie, oba te ruchy przychodzą na myśl, gdy ludzie myślą o silnych, potężnych nogach. I nie bez powodu! Prawdopodobnie wywołują więcej przyrostów siły i masy mięśniowej niż jakiekolwiek inne ćwiczenie.

rozgrzewka

Jak się rozgrzewać przed treningiem

Rozgrzewka jest elementem treningu, który ma nas do niego przygotować. Dobra rozgrzewka ma za zadanie zmaksymalizować nasz trening. Wiele osób nie wykonuje jej wcale, tylko przechodzi do głównych ćwiczeń albo wykonuje ją bezmyślnie. A wystarczy ok10min, aby wyciągnąć z treningu dużo więcej, dodatkowo przeciwdziałając kontuzjom. Kluczowe elementy rozgrzewki podniesienie temperatury ciałaprzygotować nasze ciało do poruszania […]

Odbierz bezpłatny plan treningowy

Podaj swoje dane kontaktowe i otrzymaj 4 tygodniowy plan dla początkujących do wykonania w domu


Call Now Button