fbpx

Kontuzje – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Ludzkie ciało jest tak skonstruowane, że o ile nie śpi, powinno się ruszać. Od tego zależy jego normalne funkcjonowanie. Niestety żyjemy w czasach gdy najczęściej przybieraną pozycją przez ludzi stało się siedzenie, a najpopularniejszą aktywnością fizyczną oglądanie TV. Efektem ubocznym takiego trybu życia został towarzyszący większości z nas ból. Kto z nas nie odczuwał bólu pleców, kolan czy barków? Skąd się biorą kontuzje i jak sobie z nimi radzić?

Samolecząca się maszyna

Ludzkie organizm posiada niezwykłą umiejętność samoleczenia się. Właściwie niezależnie od wieku i stanu fizycznego ciało jest w stanie naprawić olbrzymia liczbę tkanek. Oczywiście zerwanego więzadła krzyżowego czy przepukliny samo nie naprawi, natomiast potrafi znieść bardzo dużo zanim się podda. Organizm ludzki potrafi znosić przez lata wady postawy czy złą technikę ponieważ ma bardzo dużą tolerancję. Dlatego nie każdy od razu doznaje kontuzji. U niektórych osób może to być kilka miesięcy złej techniki, aż w końcu ciało powie pass, a u niektórych kilka lub kilkanaście lat! Co nie oznacza, że powinniśmy dawać przyzwolenie na testowanie odporności naszego ciała.

Skąd się bierze ból?

Ból dokucza najczęściej w innych stawach czy mięśniach, niż znajduje się jego źródło, przez co jest mniej oczywisty. Prawie u każdej osoby aktywnej diagnozowanej z powodu kontuzji lub bólu można zauważyć ograniczenia w stawie lub w tkankach pod lub nad miejscem bólu. Jeśli boli Cię kolano to zapewne spięte masz mięśnie czworogłowe, dwugłowe i łydkę czyli układ mięśni połączonych z tym kolanem. Nic dziwnego, że pojawił się ból, gdy poprzez spięte mięśnie masz ograniczony zakres ruchu i nie możesz przyjąć prawidłowej postawy i użyć dobrej techniki.

A co z osobami, które nie trenują, a dokucza im ból pleców czy kolan? W takich przypadkach najczęściej spowodowane jest to mocno osłabionymi mięśniami, przez co dużo mocniej wszystkie obciążenia przechodzą na stawy czy kręgosłup. Najlepszą radą dla takich osób jest po prostu trening! W takim przypadku samo odciążenie bolącego miejsca nic nie da, bo problemem nie jest nagłe jego przeciążenie, a patologiczny stan w danym obszarze pogłębiany czasami nawet przez lata.

Podsumowanie

Jeśli jesteś osoba aktywną i zaczynasz odczuwać ból mięśni czy stawów, jest wielce prawdopodobne, że Twoja postawa przy wykonywaniu danej czynności jest nieprawidłowa, więc sam odpoczynek czy tabletki przeciwbólowe nie załatwią sprawy. Potrzeba będzie najpierw zająć się tkankami i mięśniami naokoło miejsca bólu, a następnie sprawdzić czy aby na pewno nasz wzorzec ruchowy jest prawidłowy i w razie potrzeby go zmodyfikować. Natomiast jeśli jesteś mało aktywny, częściej siedzisz niż stoisz, Twoje żywienie opiera się na przetworzonych produktach, a każdy wysiłek fizyczny sprawia coraz więcej problemu czy bólu to mamy tylko jedną rade – zacznij się ruszać.

Mateusz Kępski

Pasjonat sportu, doradca żywieniowy oraz certyfikowany trener personalny.


Na co dzień pomaga zapracowanym osobom w realizowaniu ich celów na treningach personalnych, które prowadzi na terenie Trójmiasta.

Jego misją jest pomoc początkującym osobom odnaleźć się w świecie treningu, tak by w jak najszybszy i najefektywniejszy sposób osiągnęli swoje zamierzone cele.

Najpopularniejsze artykuły na blogu

Czy trzeba ćwiczyć i obcinać kalorie żeby schudnąć?

Pierwszą zmianą w życiu większości rozpoczynających odchudzanie jest dodanie aktywności fizycznej w ciągu dnia jak np. bieganie czy jazda na rowerze. Jeśli komukolwiek zadamy pytanie: „Co zrobić, żeby schudnąć?” – lwia część odpowie: „Więcej się ruszać!”. Czy tak jest naprawdę?

Czy trening do upadku mięśniowego jest najlepszy?

To zdanie jest powtarzane jak mantra, przez większość bywalców siłowni. “Nie doszedłeś do upadku mięśniowego! Jak chcesz urosnąć jeśli nie wyczerpujesz mięśni do końca?”. To typowe stwierdzenia, które codziennie słyszy się w siłowniach. Czy jest w tym, choć ziarnko prawdy?

zgaga i refluks

Co z tą zgagą?

Jeżeli zapytamy się przeciętnego Kowalskiego, co powoduje zgagę, refluks czy wrzody to prawdopodobnie powie, że „nadkwasota żołądka”. Mało tego! Powie, że: „aby ją wyleczyć należy jak najszybciej łyknąć Ranigast!”. Niestety, ale zarówno ta diagnoza jak i zalecenie są najpewniej błędne. Co więc powoduje te dość częste żołądkowe dolegliwości? Przyjrzyjmy się sprawie.

Call Now Button

Odbierz bezpłatny plan treningowy

Podaj swoje dane kontaktowe i otrzymaj 4 tygodniowy plan dla początkujących do wykonania w domu