fbpx

Lekarstwa – czy warto „leczyć się” na własną rękę?

W związku z nadchodzącym sezonem na „ale mnie rozłożyło” wiele osób jak tylko poczuje się gorzej albo je „połamie” od razu sięga po środki farmakologiczne. Nawet reklamy uczą nas, że „jak wyglądamy niewyraźnie” to profilaktycznie należy przyjąć ten czy tamten środek. Czy powinniśmy przejmować lekarstwa na własną rękę? Przyjrzyjmy się dziś z czym się najczęściej mierzymy!


KATAR

Przywykliśmy do używania wszelkiego rodzaju blokerów i środków suszących śluzówkę aby męcząca nas przypadłość ustąpiła. Czy jednak aplikując sobie kolejną dawkę „Acatar” zastanawiamy się po co w ogóle jest katar? Nadmierne zwilżenie śluzówki nosa jest odpowiedzią na toczącą się wewnątrz naszego organizmu walkę z wirusem czy bakteriami. Organizm w ten sposób próbuje się ich pozbyć. Zamiast mu pomóc w naturalny sposób (pijąc np. wodę z cytryną i imbirem czy jedząc czosnek) my chcemy naszemu ciału uniemożliwić realizowanie swojej walki! Zasuszamy śluzówkę i szafa gra. Prawda?


KASZEL

Tutaj sytuacja wygląda zupełnie podobnie. Jest dostępna masa środków działająca w jedną i drugą stronę – wykrztuśnie albo blokująca kaszel (najczęściej na noc). Nasz organizm zazwyczaj doskonale wie kiedy i co ma z siebie wyrzucić. Tabletki czy syropy tylko ten proces zaburzają. Przyspieszają albo wstrzymują. Tutaj tak samo – lepiej jest organizm wspomóc w jego walce poprzez np. odpoczynek niż wstrzymywać na siłę kaszel i lecieć do roboty!


BÓL GŁOWY

Generalnie ból najczęściej jest objawem czegoś poważniejszego. Jest sygnałem ostrzegawczym, który daje nam nasz organizm. Na ból głowy jest dostępna cała masa lekarstw i prawie wszystkie są dostępne bez recepty! Przypominam artykuł na ten temat:https://www.facebook.com/fitmity/posts/283204748723955:0. Wracając jednak do sedna sprawy, niektórzy ludzie uznają ból po prostu za coś normalnego, element życia. Coś co występuje przynajmniej raz na tydzień, czasami nawet parę dni z rzędu i łykają tabletkę za tabletką myśląc, że załatwili sprawę. Nic bardziej mylnego. Często po latach może się okazać, że ból głowy brał się z poważnego schorzenia, które wtedy nam się dopiero zaczynało, a dzisiaj jest już za późno na leczenie. Miejcie to zawsze z tyłu głowy!

TEMPERATURA

Organizm walcząc z chorobą wywołuje stan zapalny, który mobilizuje wszystkie jego systemy obronne. Stan zapalny wiąże się z podniesieniem temperatury (miejscowo np. po złamaniu nogi) albo całego ciała (np. przy grypie). Sporo osób uważa, że temperaturę należy za wszelką cenę zbijać ale nie jest to prawidłowe postępowanie. Zmniejszając temperaturę ciała przeszkadzamy znowu trochę w walce z chorobą. Oczywiście jeśli następuje jej naprawdę wysoki wzrost to należy, w konsultacji z lekarzem, zażyć odpowiednie środki. Z doświadczenia jednak wiem, że większość osób bierze leki już przy temperaturze 38 stopni!

Dostępne są: tabletki, zioła, aerozole, wody do nosa, pastylki do ssania, syropy, spraye, sztyfty, żele, balsamy, proszki, paski ułatwiające oddychanie, roztwory, maści, krople do nosa, zestawy do płukania, preparaty do inhalacji i wiele innych. Jest masa dostępnej farmakologii i bardzo dobrze. Medycyna jest bardzo ważna i potrzebna ale w naszej opinii powinna być używana z głową i tylko wtedy kiedy jest niezbędna. Ludzie powinni odwyknąć od używania lekarstw na własną rękę. O zgrozo często trzymamy antybiotyki bo zostało i się przyda! Bierzemy bez konsultacji z lekarzem przy następnej chorobie!? Nie lećmy też do apteki za każdym razem jak mamy katar, zacznie nam się kaszel czy boli noga. Noga boli bo coś się w niej dzieje, a jak nie będziemy czuli bólu to prawdopodobnie uszkodzimy ją jeszcze bardziej poprzez nieuważne chodzenie!

Żeby było jasne – nie uważam, że nie należy nigdy brać lekarstw i są sytuacje, w których leczenie jest niezbędne! Jednak spróbujmy słuchać naszego ciała i podchodzić do niego z szacunkiem na jaki zasłużył. Jeśli co 4-5 dni boli nas głowa to nie znak, że należy łykać ibuprom tylko może czas zmienić swoje nawyki żywieniowe albo zacząć się wysypiać i nie chodzić spać po północy?

Mateusz Kępski

Pasjonat sportu, doradca żywieniowy oraz certyfikowany trener personalny.


Na co dzień pomaga zapracowanym osobom w realizowaniu ich celów na treningach personalnych, które prowadzi na terenie Trójmiasta.

Jego misją jest pomoc początkującym osobom odnaleźć się w świecie treningu, tak by w jak najszybszy i najefektywniejszy sposób osiągnęli swoje zamierzone cele.

Najpopularniejsze artykuły na blogu

Czy trzeba ćwiczyć i obcinać kalorie żeby schudnąć?

Pierwszą zmianą w życiu większości rozpoczynających odchudzanie jest dodanie aktywności fizycznej w ciągu dnia jak np. bieganie czy jazda na rowerze. Jeśli komukolwiek zadamy pytanie: „Co zrobić, żeby schudnąć?” – lwia część odpowie: „Więcej się ruszać!”. Czy tak jest naprawdę?

Czy trening do upadku mięśniowego jest najlepszy?

To zdanie jest powtarzane jak mantra, przez większość bywalców siłowni. “Nie doszedłeś do upadku mięśniowego! Jak chcesz urosnąć jeśli nie wyczerpujesz mięśni do końca?”. To typowe stwierdzenia, które codziennie słyszy się w siłowniach. Czy jest w tym, choć ziarnko prawdy?

zgaga i refluks

Co z tą zgagą?

Jeżeli zapytamy się przeciętnego Kowalskiego, co powoduje zgagę, refluks czy wrzody to prawdopodobnie powie, że „nadkwasota żołądka”. Mało tego! Powie, że: „aby ją wyleczyć należy jak najszybciej łyknąć Ranigast!”. Niestety, ale zarówno ta diagnoza jak i zalecenie są najpewniej błędne. Co więc powoduje te dość częste żołądkowe dolegliwości? Przyjrzyjmy się sprawie.

Call Now Button

Odbierz bezpłatny plan treningowy

Podaj swoje dane kontaktowe i otrzymaj 4 tygodniowy plan dla początkujących do wykonania w domu