fbpx

Trening w plenerze

Od dobrych kilku tygodni wszystkie kluby fitness oraz siłownie są zamknięte, a jedyną alternatywą do tej pory był trening w warunkach domowych. Nie każdy jednak ma możliwość do takiego treningu lub po prostu nie lubi trenować w domu. Sam z doświadczenia wiem, że czasem dużo ciężej jest się zebrać do treningu w domu. W koło dużo rozpraszaczy i zawsze coś czeka na zrobienie, a inni domownicy nie ułatwiają zadania. Dlatego najlepszą opcją aby wykonać trening w tym trudnym dla nas czasie jest trening w plenerze.

Trening w plenerze – korzyści

Profity jakie daję nam  trening na świeżym powietrzu, jest wiele:

  • poprawia on pracę naszego metabolizmu, co bezpośrednio przekłada się na wygląd sylwetki
  • polepsza kondycję fizyczną oraz sprawność ruchową, co wzmaga odchudzanie
  • pozwala wzmocnić mięśnie dzięki czemu możemy wyeliminować problemy bólowe oraz przyśpieszyć spalania tkanki tłuszczowej
  • kontakt z naturą dobrze wpływa na samopoczucie oraz niweluje stres
  • zwiększa

Jaki sprzęt jest potrzebny aby zrobić trening w plenerze?

Na ogół nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu, aby móc w pełni przetrenować swoje ciało. Natomiast wiele placów czy otwartych siłowni wyposażone jest drążki, poręcze czy taśmy do ćwiczeń. Jeśli jednak w Twojej okolicy nie znajduje się dobrze wyposażona tego typu siłownia, możesz po prostu zainwestować kilkadziesiąt złotych w taśmy trx oraz gumy oporowe, dzięki którym trening będzie bardziej przekrojowy, a także pozwoli na utrzymanie progresu w dłuższej perspektywie.

Od czego zacząć trenowanie na świeżym powietrzu?

Jeśli jesteś totalnym nowicjuszem tzn, że ostatni raz ruszałeś/aś się w szkole średniej lub na studiach to zdecydowanie nie zaczynaj takiego treningu na własną rękę. Poproś o pomoc kogoś bardziej doświadczonego, najlepiej trenera, który pokaże Ci wszystko od a do z, zadba o technikę wykonywanych ćwiczeń oraz zaplanuje Twój trening, aby przynosił jak najwięcej korzyści w jak najkrótszym czasie. Czasem nawet kilka spotkań z ekspertem może dużo pomóc. Pamiętaj, że źle postawiony krok na początku drogi, może zaprowadzić Cię do zupełnie innego miejsca niż zmierzasz.

Jeśli jesteś z trójmiasta lub okolic sprawdź moją ofertę i odezwij się, a na pewno pomogę rozpocząć Twoją przygodę z treningiem.

Zestaw ćwiczeń

Ćwiczenia wykonujesz w kolejności alfabetycznej np. a1 – przerwa-a2 –przerwa-a1 przerwa-a2 itd. Dopiero po wykonaniu zapisanej liczby serii każdego ćwiczenia, przechodzisz do następnego ćwiczenia zapisanego inną literą. Czyli najpierw robisz ćwiczenia a1,a2 i następnie przechodzisz do b1 i b2 itd.

A1 Trucht ok30-50m

A2 Przyciąganie się w stronę twarzy na taśmach trx/ kółkach gimnastycznych x8-10 powtórzeń

A3 Przysiad z wyskokiem 6-8 powtórzeń

Wykonuj powyższe ćwiczenia bez przerwy od 6 do 8min. Po upływie wyznaczonego czasu zrób 2-4min przerwę.

B1 Przyciąganie się na taśmach trx/kółkach gimnastycznych z zatrzymaniem

Wykonaj 5-8 powtórzeń i następnie zatrzymaj się w pozycji górnej na 10-15 sekund, po czym znowu zrób 5-8 powtórzeń.

Przerwa 1-2min

B2 Przysiad na palcach z zatrzymaniem.

Ustaw się w pozycji przysiadu i unieś pięty do góry. Zatrzymaj się w tej pozycji na 15-20 sekund i następnie wykonaj 10-15 normalnych przysiadów.

Przerwa 1-2min.

Wykonaj od 3 do 5 takich serii.

C1 Aktywny zwis na drążku x 10-20 sekund x3 serie / 30 sekund przerwy

C2 Wykroki chodzone x8-12 na nogę x3 serie/ 30 sekund przerwy

C3 Rozjazd z użyciem taśm trx/kółek gimnastycznych x8-12 powtórzeń x 3 serie/ 45 sekund przerwy.

Jeśli nie masz dostępu do taśm trx możesz zastąpić je długim ręcznikiem lub prześcieradłem.

Powodzenia

Mateusz Kępski

Pasjonat sportu, doradca żywieniowy oraz certyfikowany trener personalny.


Na co dzień pomaga zapracowanym osobom w realizowaniu ich celów na treningach personalnych, które prowadzi na terenie Trójmiasta.

Jego misją jest pomoc początkującym osobom odnaleźć się w świecie treningu, tak by w jak najszybszy i najefektywniejszy sposób osiągnęli swoje zamierzone cele.

Najpopularniejsze artykuły na blogu

Czy trzeba ćwiczyć i obcinać kalorie żeby schudnąć?

Pierwszą zmianą w życiu większości rozpoczynających odchudzanie jest dodanie aktywności fizycznej w ciągu dnia jak np. bieganie czy jazda na rowerze. Jeśli komukolwiek zadamy pytanie: „Co zrobić, żeby schudnąć?” – lwia część odpowie: „Więcej się ruszać!”. Czy tak jest naprawdę?

Czy trening do upadku mięśniowego jest najlepszy?

To zdanie jest powtarzane jak mantra, przez większość bywalców siłowni. “Nie doszedłeś do upadku mięśniowego! Jak chcesz urosnąć jeśli nie wyczerpujesz mięśni do końca?”. To typowe stwierdzenia, które codziennie słyszy się w siłowniach. Czy jest w tym, choć ziarnko prawdy?

zgaga i refluks

Co z tą zgagą?

Jeżeli zapytamy się przeciętnego Kowalskiego, co powoduje zgagę, refluks czy wrzody to prawdopodobnie powie, że „nadkwasota żołądka”. Mało tego! Powie, że: „aby ją wyleczyć należy jak najszybciej łyknąć Ranigast!”. Niestety, ale zarówno ta diagnoza jak i zalecenie są najpewniej błędne. Co więc powoduje te dość częste żołądkowe dolegliwości? Przyjrzyjmy się sprawie.

Call Now Button

Odbierz bezpłatny plan treningowy

Podaj swoje dane kontaktowe i otrzymaj 4 tygodniowy plan dla początkujących do wykonania w domu