fbpx

Trening w plenerze

Od dobrych kilku tygodni wszystkie kluby fitness oraz siłownie są zamknięte, a jedyną alternatywą do tej pory był trening w warunkach domowych. Nie każdy jednak ma możliwość do takiego treningu lub po prostu nie lubi trenować w domu. Sam z doświadczenia wiem, że czasem dużo ciężej jest się zebrać do treningu w domu. W koło dużo rozpraszaczy i zawsze coś czeka na zrobienie, a inni domownicy nie ułatwiają zadania. Dlatego najlepszą opcją aby wykonać trening w tym trudnym dla nas czasie jest trening w plenerze.

Trening w plenerze – korzyści

Profity jakie daję nam  trening na świeżym powietrzu, jest wiele:

  • poprawia on pracę naszego metabolizmu, co bezpośrednio przekłada się na wygląd sylwetki
  • polepsza kondycję fizyczną oraz sprawność ruchową, co wzmaga odchudzanie
  • pozwala wzmocnić mięśnie dzięki czemu możemy wyeliminować problemy bólowe oraz przyśpieszyć spalania tkanki tłuszczowej
  • kontakt z naturą dobrze wpływa na samopoczucie oraz niweluje stres
  • zwiększa

Jaki sprzęt jest potrzebny aby zrobić trening w plenerze?

Na ogół nie potrzebujesz żadnego specjalistycznego sprzętu, aby móc w pełni przetrenować swoje ciało. Natomiast wiele placów czy otwartych siłowni wyposażone jest drążki, poręcze czy taśmy do ćwiczeń. Jeśli jednak w Twojej okolicy nie znajduje się dobrze wyposażona tego typu siłownia, możesz po prostu zainwestować kilkadziesiąt złotych w taśmy trx oraz gumy oporowe, dzięki którym trening będzie bardziej przekrojowy, a także pozwoli na utrzymanie progresu w dłuższej perspektywie.

Od czego zacząć trenowanie na świeżym powietrzu?

Jeśli jesteś totalnym nowicjuszem tzn, że ostatni raz ruszałeś/aś się w szkole średniej lub na studiach to zdecydowanie nie zaczynaj takiego treningu na własną rękę. Poproś o pomoc kogoś bardziej doświadczonego, najlepiej trenera, który pokaże Ci wszystko od a do z, zadba o technikę wykonywanych ćwiczeń oraz zaplanuje Twój trening, aby przynosił jak najwięcej korzyści w jak najkrótszym czasie. Czasem nawet kilka spotkań z ekspertem może dużo pomóc. Pamiętaj, że źle postawiony krok na początku drogi, może zaprowadzić Cię do zupełnie innego miejsca niż zmierzasz.

Jeśli jesteś z trójmiasta lub okolic sprawdź moją ofertę i odezwij się, a na pewno pomogę rozpocząć Twoją przygodę z treningiem.

Zestaw ćwiczeń

Ćwiczenia wykonujesz w kolejności alfabetycznej np. a1 – przerwa-a2 –przerwa-a1 przerwa-a2 itd. Dopiero po wykonaniu zapisanej liczby serii każdego ćwiczenia, przechodzisz do następnego ćwiczenia zapisanego inną literą. Czyli najpierw robisz ćwiczenia a1,a2 i następnie przechodzisz do b1 i b2 itd.

A1 Trucht ok30-50m

A2 Przyciąganie się w stronę twarzy na taśmach trx/ kółkach gimnastycznych x8-10 powtórzeń

A3 Przysiad z wyskokiem 6-8 powtórzeń

Wykonuj powyższe ćwiczenia bez przerwy od 6 do 8min. Po upływie wyznaczonego czasu zrób 2-4min przerwę.

B1 Przyciąganie się na taśmach trx/kółkach gimnastycznych z zatrzymaniem

Wykonaj 5-8 powtórzeń i następnie zatrzymaj się w pozycji górnej na 10-15 sekund, po czym znowu zrób 5-8 powtórzeń.

Przerwa 1-2min

B2 Przysiad na palcach z zatrzymaniem.

Ustaw się w pozycji przysiadu i unieś pięty do góry. Zatrzymaj się w tej pozycji na 15-20 sekund i następnie wykonaj 10-15 normalnych przysiadów.

Przerwa 1-2min.

Wykonaj od 3 do 5 takich serii.

C1 Aktywny zwis na drążku x 10-20 sekund x3 serie / 30 sekund przerwy

C2 Wykroki chodzone x8-12 na nogę x3 serie/ 30 sekund przerwy

C3 Rozjazd z użyciem taśm trx/kółek gimnastycznych x8-12 powtórzeń x 3 serie/ 45 sekund przerwy.

Jeśli nie masz dostępu do taśm trx możesz zastąpić je długim ręcznikiem lub prześcieradłem.

Powodzenia

 

Najpopularniejsze artykuły na blogu

Kontuzje – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Ludzkie ciało jest tak skonstruowane, że o ile nie śpi, powinno się ruszać. Od tego zależy jego normalne funkcjonowanie. Niestety żyjemy w czasach gdy najczęściej przybieraną pozycją przez ludzi stało się siedzenie, a najpopularniejszą aktywnością fizyczną oglądanie TV. Efektem ubocznym takiego trybu życia został towarzyszący większości z nas ból. Kto z nas nie odczuwał bólu …

Czy trening na czczo przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej?

Bardzo popularny mit dotyczący zarówno żywienia jak i treningu. Chyba każdy słyszał tezę, że dzięki trenowaniu przed pierwszym posiłkiem wzmożemy redukcję zbędnego tłuszczu, gdyż na czczo ciało zamiast korzystać z pożywienia, od razu przejdzie na prace spalania tłuszczyku. Ile w tym prawdy?

trening w plenerze

Trening w plenerze

Od dobrych kilku tygodni wszystkie kluby fitness oraz siłownie są zamknięte, a jedyną alternatywą do tej pory był trening w warunkach domowych. Nie każdy jednak ma możliwość do takiego treningu lub po prostu nie lubi trenować w domu. Sam z doświadczenia wiem, że czasem dużo ciężej jest się zebrać do treningu w domu. W koło …